V utorok 23. júna sa partia piatakov vydala na vytúžený výlet vlakom do Tatier. V krásny horúci deň nám padlo vhod schladiť sa v našich veľhorách. Vlakom sme sa dostali do Starého Smokovca a lanovkou sme pokračovali na Hrebienok. Prešli sme sa k Dlhému vodopádu, ktorý nás veľmi očaril. Pokračovali sme na Štrbské Pleso, nakúpili suveníry a s krásnymi zážitkami a dobrou náladou sme sa vrátili domov. Niektorí navštívili Tatry prvýkrát a už teraz sa tešia na ďalšiu návštevu.
Novinky
Výlet 5.A
- 3
Deň záchranných zložiek
Dňa 24. júna sa v areáli našej školy uskutočnila výnimočná akcia – Deň záchranných zložiek. Našu školu navštívili príslušníci Hasičského a záchranného zboru, Policajného zboru, Záchrannej zdravotnej služby a Ozbrojených síl SR. Vďaka ich prítomnosti sa plocha okolo školy zmenila na výstavu modernej záchrannej a vojenskej techniky.
Žiaci mali možnosť prezrieť si interiér a exteriér zásahových vozidiel, vyskúšať si uniformy a bližšie spoznať výstroj i zbrane, absolvovať test fyzickej zdatnosti a sledovať ukážku práce psovoda pri vyhľadávaní omamných látok.
Súčasťou programu bolo aj taktické cvičenie. Deň odštartoval simuláciou požiaru a zadymenia v budove školy. Žiaci tak na vlastné oči videli koordinovanú prácu hasičov pri evakuácii zranených osôb a ich následné odovzdanie do rúk zdravotníkov. Hoci areálom zneli hlasné sirény, išlo len o bezpečné cvičenie, ktoré nám pripomenulo dôležitosť pripravenosti v krízových situáciách.
Všetkým zúčastneným zložkám srdečne ďakujeme za skvelý a poučný deň.
2

Naši predškoláci na plaveckom kurze
V dňoch 15. - 19. 6. 2026 absolvovali naši predškoláci plavecký kurz pod vedením trénerov Penguin sport club Trenčín. Osvojili si základy plávania, niektorí prekonali vlastný strach a neistotu a napokon všetky kačičky, delfíny i žraloky úspešne zvládli plavecké úlohy a od trénerov okrem odmeny dostali aj veľkú pochvalu.
12
Otvorená hodina Play&Say v MŠ
- 3
Nezabudnuteľný koncoročný výlet deviatakov (9. A)
Naši žiaci 9.A zavŕšili svoje pôsobenie na základnej škole výletom v dňoch 17. – 19. 6. 2026, na ktorý budú spomínať ešte dlho. Čakala ich skvelá partia, cestovanie vlakom a dni plné zážitkov, smiechu aj prekonávania vlastných limitov.
Čo všetko počas výletu zažili?
1. Spoznávanie metropoly východu Ich prvá zastávka patrila Košiciam – prešli sa historickým centrom a, samozrejme, nevynechali ani prehliadku najväčšej dominanty mesta – nádherného Dómu svätej Alžbety.
2. Vysokohorská výzva v Tatrách Druhý deň preveril ich kondičku aj pevnú vôľu. Cieľom bola Zbojnícka chata. Hoci výstup dal zabrať, prekonali sami seba, ukázali tímového ducha a odmenou im boli dychberúce výhľady na tatranské štíty.
3. Rozlúčková pohoda na Štrbskom plese Posledný deň sa niesol v pokojnejšom duchu – prechádzka v okolí Štrbského plesa bola dokonalou bodkou za celým výletom.
Výlet však nebol len o turistike. Najlepšie spomienky sa často rodia pri neformálnej zábave – ráno spoločne chystali raňajky, večer piekli pizzu a neskôr sa všetci natlačili do izby, aby spoločne fandili a pozerali futbal.
Domov sa vrátili unavení, ale šťastní a s batohmi plnými zážitkov.
4
Našich ôsmakov očarilo hlavné mesto
V dňoch 16. – 18. 6. 2026 navštívila trieda 8.B naše hlavné mesto. Cesta z Trenčína do Bratislavy bola krátka, no pešia turistika do centra Bratislavy bola nekonečná. Po ubytovaní na Obchodnej ulici sme vyrazili do večerných ulíc. Príjemná pohoda nám všetkým vyčarila úsmev na tvári.
Počas našej návštevy sme navštívili Prezidentský palác, ZOO, STVR, Slávičie údolie, Staré Mesto, Michalskú vežu a bránu, Dóm svätého Martina, Sad Janka Kráľa, Most SNP či známu vyhliadku UFO. Stretli sme aj množstvo slávnych osobností, ktoré boli veľmi milé a prehodili s nami pár slov. Potešilo nás stretnutie s hercami Jakubom Švecom, Erikom Žibekom či Lukášom Jurkom.
Výlet sme si poriadne užili, upevnili priateľstvá a tešili sa zo spoločne stráveného času mimo školských lavíc. Domov sme sa vrátili s novými zážitkami a dojmami.
4
Levanduľové srdiečka prinášali radosť aj pomoc
V mesiaci jún sa naša škola opäť zapojila do charitatívnej zbierky nadácie Maják nádeje, ktorá pomáha rodinám a matkám v núdzi. Naši žiaci predávali voňavé levanduľové srdiečka. Touto aktivitou sme podporili dobrú myšlienku a zároveň ukázali, že nám nie sú ľahostajné osudy iných ľudí.
Každé zakúpené srdiečko pomáha a pomohlo k celkovej nazbieranej sume 337,15 eur.
Ďakujeme všetkým, ktorí si voňavé levanduľové srdiečko zakúpili a prispeli tak na dobrú vec.
Výlet 6.B
V dňoch 11. – 12. 6. 2026 sa trieda 6.B vybrala do Vysokých Tatier, aby otestovala svoju kondíciu, turistické schopnosti a zásoby energie. Navštívili sme Hrebienok, obdivovali Dlhý vodopád, zdolali cestu k Popradskému plesu a nechýbala ani zastávka na Štrbskom plese.
Turistika preverila naše nohy, no výhľady stáli za každý krok. Priniesli sme si skvelé zážitky, krásne fotografie a niektorí z nás aj svalovicu.
Tatry prežili nás a my sme prežili Tatry!
PROJEKTOVÁ VÝUČBA
Podarilo sa nám zo semienka dopestovať zeleninu a z nej si pripraviť chutnú desiatu!
So žiakmi piateho a šiesteho ročníka sme v rámci vyučovania prepojili tri predmety – biológiu, informatiku a telesnú a športovú výchovu – prostredníctvom témy zdravej výživy. Do vyvýšených záhonov sme počas apríla zasadili špenát, reďkovky a ďalšie plodiny. Na hodinách informatiky žiaci vytvorili označenia pre jednotlivé rastliny v grafickom programe Canva.
Pravidelne sme zeleninu polievali a okopávali a trpezlivo čakali na výsledky našej práce. Keď prišla naša chvíľa, reďkovky sme nakrájali na tenké plátky a ozdobili nimi maslové chleby. Zo špenátu sme najprv uvarili polievku a neskôr pripravili aj špenátovú praženicu. Všetko sa zjedlo, čo svedčí o tom, že sme náš projekt dotiahli do úspešného konca.
V rámci projektovej výučby som sledovala niekoľko cieľov. Rozvíjali sme pracovné kompetencie žiakov prostredníctvom dlhodobej činnosti, práce s náradím a varenia. Zároveň sme sa učili o živote rastlín, o ich vývine a o tom, čo potrebujú na rast. Rozvíjali sme aj uvažovanie o tom, čo jeme, ako potraviny produkujeme a aký vplyv to môže mať na naše zdravie. Žiaci sa zároveň dozvedeli viac o udržateľnom pestovaní.
Spolupráca so žiakmi bola výborná!
1
Návšteva sokoliara v MŠ
- 12
Na našej škole opäť krúžkovali malé bociany
V utorok 16. júna bolo na našom školskom dvore poriadne rušno a veselo. Uskutočnilo sa u nás totiž tradičné a veľmi obľúbené krúžkovanie mladých bocianov, na ktoré sa každý rok nesmierne tešíme.
Bola to pre nás veľká udalosť, o čom svedčí aj vzácna návšteva – akcie sa zúčastnili nielen deti zo škôlky a žiaci prvého stupňa, ale aj pán starosta a pán riaditeľ. Celú atmosféru navyše dokumentovali prítomné médiá.
Samotné krúžkovanie mali pod palcom profesionálni pracovníci Západoslovenskej energetiky (ZSE), ktorí sa k hniezdu bezpečne dostali pomocou vysokozdvižnej plošiny. Deti s napätím sledovali každý ich pohyb.
Aby mali naši operení susedia na pobyt u nás peknú spomienku, deti vybrali pre jedného z malých bocianikov krásne meno – Noe.
Našim malým bocianom želáme bezpečný a spokojný život, veľa síl na ich prvé lety a veríme, že sa k nám v budúcnosti opäť radi vrátia.
1
Za krásami Vysokých Tatier (6. – 7. jún 2026)
Prvý júnový víkend sa 12 členov nášho turistického krúžku vydalo spoznávať krásy Vysokých Tatier. Cesta vlakom do Štrby ubehla veľmi rýchlo. Zo Štrby sme pokračovali zubačkou na Štrbské Pleso, odkiaľ sme sa vyviezli lanovkou na Solisko. Pre niektorých účastníkov bola jazda lanovkou výzvou, pretože museli prekonať svoj strach z výšok. Odmenou im však boli nádherné výhľady na tatranskú krajinu.
Po vystúpení z lanovky sme sa vydali turistickým tempom na Predné Solisko. Po hodine stúpania po obrovských balvanoch sme sa dostali do výšky 2 117 m n. m. Na vrchole sme si dopriali zaslúžený oddych, kochali sa krásou majestátnych hôr a pozorovali okolitú krajinu. Po návrate zo Soliska sme si ešte vychutnali prechádzku okolo Štrbského plesa.
Podvečer sme sa presunuli do Starého Smokovca, kde sme boli ubytovaní. Na druhý deň ráno sme sa vybrali na Hrebienok. Počas prechádzky sme si užili čerstvý horský vzduch a výhľady na majestátny Lomnický štít. Následne sme sa presunuli do Popradu, kde sme si prezreli historické námestie a dali spoločný obed.
Počas celého výletu nám prialo počasie a dobrá nálada. Domov sme sa vracali unavení, ale spokojní, obohatení o množstvo krásnych zážitkov, nové spomienky a pocit dobre stráveného času v prírode. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné výpravy.
Deň rodiny v MŠ
V piatok 22. 5. 2026 sa v našej Materskej škole uskutočnil Deň rodiny. Prostredie kinosály kultúrneho domu sme tentokrát vymenili za exteriér našej škôlky. Počasie nám prialo a my sme si spoločne mohli vychutnať atmosféru radosti, milých stretnutí, rozhovorov, zábavy a športu. Deti so svojimi rodičmi, prípadne súrodencami museli najskôr splniť spoločné športové úlohy a za odmenu sa mohli dosýtosti vyšantiť, vyskákať a vytancovať. V altánku naplno prejavili svoju tvorivosť nielen malé, ale aj tie väčšie deti. Pri maľovaní na tvár sa farby a vzory len tak striedali. Veľká vďaka patrí všetkým rodičom, ktorí prispeli svojimi sladkými či slanými dobrotami a ovocím. Taktiež ďakujeme Obecnému úradu vo Svinnej a našej Základnej škole za zapožičanie stolov a lavíc a rodine Kardiánovej za prenájom atrakcií pre radosť našich - vašich detí. Veríme, že ste si tento deň so svojimi ratolesťami užili a radi si jeho atmosféru opäť pripomeniete.
118
Jarný zber papiera
Školská akadémia 2026 pri príležitosti Dňa rodiny
Pri príležitosti Dňa rodiny sa v našej škole už po štvrtýkrát uskutočnila slávnostná školská akadémia. V piatok 5. 6. 2026 žiaci konečne mohli predviesť pestrý kultúrny program venovaný svojim rodičom, starým rodičom a všetkým blízkym. Program ponúkol množstvo krásnych vystúpení – nechýbali tanečné čísla, veselé rodinné scénky, paródia na rozprávku Snehulienka, obľúbené hudobné pásmo Repete, recitácia básní ani spevácke vystúpenia. Mladí umelci predviedli svoj talent, kreativitu a najmä radosť zo spoločného vystupovania.
Akadémia sa niesla v príjemnej a srdečnej atmosfére. Každé vystúpenie bolo poďakovaním rodinám za ich lásku, podporu a starostlivosť. Odmenou pre účinkujúcich bol úsmev na tvárach divákov a potlesk, ktorý sprevádzal celý program. Tak sme si spoločne pripomenuli, že rodina je miestom, kde nachádzame oporu, porozumenie a lásku.
JEDLO, KTORÉ MENÍ ŽIVOT – MDD INAK
Na tohtoročný Deň detí som sa veľmi tešil, čakala nás totiž netradičná oslava. Spolu s mojimi spolužiakmi z 5.A triedy sme sa v rámci dobrovoľníctva rozhodli pomôcť a podporiť medzinárodnú organizáciu Mary’s Meals. Tá okrem iného zabezpečuje školské stravovanie pre chudobné a hladujúce deti, najmä v Afrike, ale aj v iných krízových oblastiach sveta – všade tam, kde chudoba a hlad bránia deťom v prístupe ku vzdelaniu. Vďaka ich školskému stravovaciemu programu dokážu nasýtiť jedno dieťa žijúce v extrémnej chudobe len za 22 € na celý školský rok.
Pre svojich spolužiakov, ich rodičov, ale aj pre všetkých okoloidúcich sme v pondelok 1. júna 2026 ráno pripravili v školskom altánku náš „africký bufetík“. Ponúkali sme v ňom ochutnávku kukurično-sójovej kaše Likuni Phala, ktorá býva hlavným a často jediným jedlom detí v Afrike. Popri tom sme spolu s našimi rodičmi vlastnoručne prichystali a napiekli sladké i slané koláčiky a namiešali fantastickú bazovo-citrónovú limonádu, ktorá išla rýchlo na dračku. :) Príjemnú atmosféru umocňovala naša originálna výzdoba, veď sme vyvetrali všetky svoje exotické plyšové zvieratká! Nesmela chýbať africká „happy dance“ hudba a čerešničkou na torte bol obrovský africký slimák, ktorého doma chová náš spolužiak.
Náš cieľ – zvýšiť povedomie o problematike hladu a chudoby vo svete a zároveň si uvedomiť, ako u nás doma plytváme potravinami – sme splnili. Z vašich dobrovoľných príspevkov sme vyzbierali krásnu sumu 233,70 €, a tak sa nám podarilo zabezpečiť školské stravovanie pre 10 hladujúcich detí na celý školský rok. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí akokoľvek podporili našu aktivitu a podali pomocnú ruku. Aj takto sme sa presvedčili, že pre šťastný život stačí robiť hoci aj drobné veci, no s obrovským srdcom.
Peter Vašek, 5. A
Siedmaci na chemickej exkurzii v ČOV Trenčín
Dňa 4. júna 2026 si žiaci 7. ročníka vymenili klasické školské lavice za praktické vyučovanie v teréne a absolvovali zaujímavú chemickú exkurziu do Čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Trenčíne.
Počas exkurzie mali možnosť vidieť kompletný čistiaci proces – od momentu, kedy znečistená voda do čistiarne priteká, až po jej bezpečný výstup späť do prírody. Na vlastné oči si prezreli všetky technologické zariadenia, mechanické aj biologické stupne čistenia a zistili, čo všetko predchádza tomu, aby sa voda vrátila do rieky Váh čistá.
Okrem technických detailov sa naši siedmaci dozvedeli aj to najdôležitejšie: prečo je správne čistenie odpadových vôd kľúčové pre ochranu životného prostredia a zachovanie rovnováhy v prírode. Domov si tak odniesli nielen nové vedomosti z chémie, ale aj silný ekologický odkaz o význame šetrenia a ochrany vodných zdrojov.
Ďakujeme pracovníkovi ČOV Trenčín za odborný výklad.
1

Tvorivá práca v ŠKD
Spoločne striháme, lepíme a maľujeme veselý jarný hmyz, zvieratká a pestrofarebné kvety, ktoré dokonale ozdobia nástenky v našej škole.
Výlet 6.A
Dňa 3. júna 2026 sa žiaci 6.A triedy a vybrané žiačky 4.A triedy vybrali vlakom na koncoročný výlet do našej hlavnej metropoly – Bratislavy. Hoci nás privítalo daždivé počasie, dobrú náladu nám to vôbec nevzalo. Naopak, bol to deň plný veľkých dobrodružstiev a neočakávaných situácií!
Hneď ráno nás síce zaskočil meškajúci vlak a chvíľu to vyzeralo všelijako, no nakoniec sa všetko na dobré obrátilo. Hoci slniečko zostalo po celý čas schované za mrakmi, program sme si užili naplno. Naša prvá cesta viedla do centra mesta, kde sa decká povozili na známom Prešporáčiku. Vďaka zaujímavému výkladu spoznali tie najkrajšie bratislavské pamiatky a historické uličky v úplnom pohodlí.
Z kolesového vláčika sme sa presunuli priamo do prístavu. Nalodili sme sa na loď Martin a absolvovali sme vyhliadkovú plavbu po rieke Dunaj. Vidieť Bratislavu a jej dominanty z vodnej hladiny bolo pre mnohých zážitkom a dalo nám to úplne novú perspektívu. Po plavbe naše kroky viedli cez ikonický Most SNP na druhú stranu Dunaja, kde sme zamierili do nákupného centra Aupark. Tam si už žiaci prišli na svoje a užili si zaslúžený rozchod.
Cesta domov už prebehla hladko – spiatočný vlak našťastie nemeškal. Domov sme sa vrátili zdraví, spokojní, s kopou nových zážitkov, no úprimne pripravení rovno padnúť do postele! Všetkým zúčastneným ďakujeme za skvelú atmosféru a vzorné správanie.
Deň detí v ŠKD
V našom školskom klube sme oslávili Medzinárodný deň detí tak, ako sa patrí – s dobrou náladou a najmä v pohybe.
Školský dvor sa premenil na jedno veľké športovisko, kde si deti zmerali sily v rôznych disciplínach. Súťažili prváci proti druhákom a tretiaci proti štvrtákom. Víťazom však napokon bol každý. Hoci v niektorých disciplínach išlo o sekundy, hlavným cieľom bolo užiť si spoločný čas. Na záver tohto vydareného popoludnia čakala na všetkých zaslúžená odmena.
